Dnia 6.03.2020 klasę IIa odwiedziła Pani Agnieszka Jabłkowska, która przeprowadziła dla nas eksperymenty m.in. z suchym lodem.
Co to jest suchy lód?
Suchy lód wytwarzany jest z ciekłego dwutlenku węgla o temperaturze -78,5°C. W wyniku skomplikowanego procesu technologicznego dwutlenek jest zamieniany w śnieg, a później prasowany do postaci bloków, płatów lub granulatu. Suchy lód posiadając temperaturę -78,5 °C w cieplejszym od siebie środowisku ponownie zamienia się w gaz. Jest nazywany suchym, ponieważ przekształcając się w gaz nie pozostaje po nim śladu. Natomiast w wyniku topnienia lodu, który składa się zamrożonej wody pozostanie po lodzie kałuża wody. W wyniku sublimacji powstaje ciężki i zimny obłok dwutlenku węgla. Po wrzuceniu suchego lodu do wody następuje większa i żywiołowa sublimacja. Z wody wydobywa się bardzo dużo ciężkiego dymu, a w wodzie widoczne są bąbelki. Im cieplejsza woda tym reakcja jest mocniejsza.

Eksperyment ten wzbudził wśród uczniów ogromne zainteresowanie. Oczywiście należało zachować środki bezpieczeństwa, ponieważ dotykając suchy lód gołymi rękoma można się poparzyć.

Oprócz eksperymentów z suchym lodem obserwowaliśmy również inne pokazy m.in.: eksperyment z balonami, płonącą rękę, wulkan bańkowy.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za wspaniałe pokazy i zachęcamy do obejrzenia filmików pod linkiem:

https://www.youtube.com/channel/UCEtH2ndAeevxcHpj-lbt1WQ



Galeria zdjęć: